Duch světa netoleruje mučednictví

Církev roste svědectvím, modlitbou a přitažlivostí Ducha, který je v jejím nitru, nikoli událostmi. I ty jsou zajisté pomocí, avšak církev roste a dává plody mlčky a ve skrytu dobrými skutky, slavením Pánovy Paschy a chválou Boha. (...) Svět podléhá příliš často pokušení okázalosti, mondénnosti a zdání, i samotný Ježíš byl pokoušen svodem okázalosti: »Proč uskutečňovat vykoupení tak dlouho? Učiň zázrak, vrhni se dolů z chrámu a všichni tě spatří a uvěří v tebe.« Ježíš si však zvolil cestu kázání, modlitby, dobrých skutků, kříže a utrpení. (...) Kříž a utrpení. Církev roste krví mučedníků, mužů a žen, kteří dávají život. Dnes jich existuje mnoho, ale je zajímavé, že to není ve zpravách. Svět to ukrývá. Duch tohoto světa netoleruje mučednictví. Skrývá ho.“

(papež František, 15. 11. 2018,
 zdroj: www.radiovaticana.cz
)

Výuka náboženství